Czy zakaz palenia jest słuszny?

zakaz palenia szkodliwośćWszystkim osobom palącym jest zapewne nie do śmiechu, natomiast wszyscy niepalący zaczynają odczuwać ulgę – jak należy podchodzić do zakazu palenia czy jest on zbawieniem dla zdrowia osób narażonych na bycie biernym palaczem czy stanowi ograniczenie swobód osobistych osób palących papierosy? Podstawowym założeniem zakazu (jak jest on nazywany powszechnie), jest ochrona osób przed nałogiem tytoniowym oraz konsekwencjami palenia tytoniu. Zakaz wynika z ustawy „o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych” i jest konsekwencją nowelizacji, która idzie w kierunku ograniczenia możliwości swobodnego palenia w miejscach gdzie znajdują się dzieci oraz osoby niepalące narażone na ryzyko palenia biernego.

Swoboda osobista osób palących – gdzie jest jej granica?

Padają zarzuty, że zakaz palenia uderza w swobodę osób palących – gdzie więc jest granica swobody „palacza” a gdzie zaczyna się swoboda osobista postronnej osoby niepalącej? W mojej ocenie zakaz jest słuszny w każdym przypadku gdzie brak odpowiedzialności za konsekwencje płynące z palenia zaczynają dotyczyć osób postronnych a już najbardziej osób niepalących. Przykładowo barmani i pracownicy obsługi lokali gastronomicznych, bez względu na swój stosunek do palenia narażeni byli do tej pory na ryzyko obcowania z trującym dymem papierosowym – w tym przypadku jesteśmy poza granicami swobody osobistej osoby palącej. Czym innym jest lokal stworzony wyłącznie dla palaczy, gdzie osoba zatrudniona jako obsługa jest świadoma warunków, w których się zatrudnia. Obecnie ustawa umożliwia ochronę osób niepalących właśnie w takim zakresie.  To samo dotyczy przystanków komunikacji publicznej – do tej pory zakaz obowiązywał wyłącznie w miastach gdzie istniało rozporządzenie władz lokalnych. Konsekwencje z palenia na przystankach są odczuwalne przez wszystkich, którzy korzystają z komunikacji miejskiej – bynajmniej nie możemy przypuszczać, że są to wyłącznie osoby palące.

Argumenty osób palących przeciwko ustawie.

Analizując głosy jakie pojawiły się w ostatnim czasie w ramach krytyki i sprzeciwu wobec zakazu są co najmniej słabe aby nie powiedzieć irracjonalne. Palacze twierdzą, że zakaz przyczyni się do osłabienia gospodarki, głównie poprzez spadek obrotów w lokalach i knajpach a także na skutek zmniejszonych wpływów do budżetu z akcyzy. Oczywiście na przykładzie  państw w Europie i na Świecie, gdzie wcześniej wprowadzono zakaz nic takiego się nie wydarzyło. Do tego myślę, że twierdzenia o naruszaniu wolności osobistej są naciągane i wypowiadane w mocno subiektywny sposób. Jeśli założymy, że w ramach ochrony dóbr i swobód osobistych osoby niepalące mają prawo do ochrony swojego zdrowia a osoby palące mają prawo do palenia papierosów – musimy w demokratyczny sposób wytyczyć obszar kompromisu, który zarazem wyklucza możliwość trucia osób postronnych przez palaczy przy zachowaniu możliwości palenia w miejscach wyznaczonych. Oczywiście gdyby każdy palacz posiadał minimum kultury osobistej, taki zakaz nie byłby nikomu potrzebny – wystarczyło by aby osoby palące zdały sobie sprawę, że ich nałóg jest niebezpieczny dla zdrowia a w przypadku krótkiego obcowania z dymem, co najmniej dokuczliwy.

[youtube -dTYBiECuLA]

Refleksja redaktora … zakaz palenia.

W mojej ocenie próby wprowadzenia zakazu mają bardzo dobre podstawy w zdrowym rozsądku oraz przekonaniu, że palenie papierosów stanowi poważną problem i wynika z dużej luki w poziomie kultury naszego kraju. Przy tym chciałbym podkreślić, iż nie chciałbym dalszej radykalizacji ustawy, jak to sugerował w trakcie prac nad ustawą senat – pamiętajmy, że zakazami niewiele można zdziałać, jeśli za nimi nie stoją inne działania wychowawcze i informacyjne, które pozwolą zrozumieć zasadność celu w tym przypadku ustawodawcy. Jeśli ktoś wymyśli lepszą formę ochrony osób niepalących przed biernym paleniem i dokuczliwości jakie wynikają z przebywania z osobami palącymi w miejscach publicznych będę pierwszą osobą, która opowie się za zniesieniem zakazu 😉

3 komentarze

 1. Do niedawna byłam osobą palącą i poznałam na własnej skórze jak to jest stosować się do tego zakazu. We wszystkich lokalach trzeba było wychodzić na dwór by zapalić ale jakoś nigdy mi to nie przeszkadzało,zimom wręcz było to zbawienne bo mniej paliłam gdyż nie lubiłam marznąć. Jednak teraz gdy nie palę poznaję inne zalety tego zakazu. Przede wszystkim wracając z baru czy też klubu nigdy nie śmierdzę papierosami nie mam też tak zwanego trampka w ustach a ubrania nie zasmradzają mi całego mieszkania. Tak że uważam że ten zakaz jest wspaniały a palaczom radzę na to spojrzeć z innej strony dzięki temu zakazowi mniej na imprezie wypalicie bo nie będzie wam się chciało co rusz chodzić na dymka na dwór zwłaszcza gdy jest zimno lub gdy pada a to oznacza więcej kasy w portfelu

 2. Ustawa jest jawnym zabieraniem wolności, nie tylko osób palących. Przede wszystkim właścicieli restauracji. Po to jest własność prywatna, żeby właściciel decydował co w jego lokalu wolno, a czego nie wolno. Jak już to ustali, to do jego lokalu można przychodzić albo nie przychodzić. I na tym właśnie polega wolność!

  „Ludzie, którzy dla tymczasowego bezpieczeństwa rezygnują z podstawowej wolności, nie zasługują ani na bezpieczeństwo, ani na wolność. ” – i tak właśnie myślę o ludziach popierających tę ustawę.

  • Niech w takim razie właściciel zrobi lokal tylko dla palących i tak go oznaczy – ma do tego prawo. I niech zobaczy ile osób będzie do niego przychodzić.
   Mimo że lokal jest własnością właściciela to jest to przestrzeń publiczna – mam prawo czuć się tam komfortowo i mam prawo do ochrony swojego zdrowia.
   Chciałbyś żeby ktoś wlewał Ci na siłę alkohol do ust? Pewnie nie, bo stwierdziłbyś, że to pogwałcenie Twojej wolności osobistej i nietykalności. Dla mnie tym właśnie jest wydychany dym papierosowy – zmuszaniem mnie na siłę do palenia.
   Jest nas na świecie bardzo dużo i musimy znaleźć jakiś kompromis aby razem żyć. Kabina albo pokój z odpowiednim filtrem to dobre rozwiązanie bo uwzględnia potrzeby obu stron.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *