Dzień bez papierosa, 31 maja – nie zapomnij!

dzień bez papierosaDzień 31 maja został ustanowiony jako „Dzień bez Papierosa” i na całym świecie prowadzone są akcje mające na celu zwrócić uwagę społeczeństw w kierunku szkodliwości i problematyki nałogu nikotynowego. Papierosy corocznie przyczyniają się do pogorszenia zdrowia i sytuacji  materialnej wielu ludzi, zatem warto działać w kierunku życia bez tytoniu. Jeśli jeszcze nie rzuciłeś palenia możesz tego dnia zrobić pierwszy krok w kierunku wolności – natomiast jeżeli już nie palisz, namów bliskich i znajomych aby też to zrobili!

 

Dzień bez Papierosa, ang. World No Tobacco Day – święto obchodzone 31 maja. Ma zwrócić uwagę na szkodliwość palenia papierosów.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła dzień 7 kwietnia Światowym Dniem bez Papierosa w 1987 roku (rezolucja WHA40.38). Rok później rezolucją WHA42.19 przeniosła święto na 31 maja. Co roku z okazji święta w Polsce odbywają się festyny antynikotynowe.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_bez_Papierosa

 

Statystyki

Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne (ang. non-communicable diseases – NCD), których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów (niechlubne pierwsze miejsce należy do nadciśnienia tętniczego).

Z okazji Dnia bez Papierosa komunikat wydał również sekretariat ONZ, w którym podaje się zastraszające dane: „dzięki kontroli tytoniu, możemy przejść ważną drogę w kierunku powstrzymania rozwoju wielu z przewlekłych schorzeń, w tym raka i chorób serca. Palenie tytoniu zabiło około 100 milionów ludzi w XX wieku, o ile nie będziemy działać, może zabić do miliarda ludzkich istnień w tym stuleciu”.

Jeśli chodzi o Polskę, co roku 70 000 mieszkańców naszego kraju umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8 000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem.

Źródło: http://www.zdrowie.senior.pl/75,0,31-maja-8211-Swiatowy-Dzien-bez-Papierosa,11632.html

4 komentarze

  1. nie palę już 116 dzień – rzuciłem z pomocą rewelacyjnego TABEXU!!!! pozdro

  2. Nie palę od roku i czuję się świetnie! Żadnych tabletek, żadnych plastrów czy nikotynowych gum do żucia – jeśli się chce zerwać z nikotyną, to po co ją przyjmować w postaci np. plastra lub gumy? Nonsens. Polecam metodę Allena Carr´a dostępną w formie książki, DVD lub seminarium. Ja korzystałem z książki „Easyway – prosta metoda jak rzucić palenie”. Skuteczność 95%! Info na http://www.allen-carr.pl Powiem krótko: rzuca się papierochy z przyjemnością i bez cierpień. Zachęcam i pozdrawiam.

  3. Nie palę już 93 dni – wiem, że będzie ich znacznie więcej. 31 maja będzie naszym dniem. Trzymajcie się ludkowie, PYRSK 🙂

  4. Dzień bez papierosa. Te akcje są takie śmieszne. Nie lepiej wydrukować nawet na słabym papierze książkę Allena Carra/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *