Gdzie można palić po wprowadzeniu zakazu?

zakaz palenia ustawaW chwili redagowania tego posta mamy już 15 listopada, a więc dzień obowiązywania zakazu palenia w miejscach publicznych, które wprowadza znowelizowana ustawa z dn. 9 listopada 1995 r. „o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych”. Powstało wiele pytań wynikających z konsekwencji wprowadzenia zakazu palenia, gdyż oprócz ogólnego hasłowego przekazania informacji, media niewiele wyjaśniły osobom bezpośrednio zainteresowanym. Ogólnie rzecz ujmując, palenie będzie zakazane w lokalach i właśnie na zamknięte pomieszczenia, w których gromadzą się ludzie jest skierowana centralna myśl ustawy. Cytując wprost z treści rozporządzenia, które zostało zatwierdzone przez Sejm,  zakaz obowiązuje:

1) na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt  1 i 2,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8 ) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego”.

Tak więc palacze mogą palić na ulicy, przy założeniu, że nie jest ona częścią przystanku lub postoju taksówek, oraz, że nie graniczy z placem zabaw lub miejscem gdzie bawią się dzieci. Niestety ustawa nie precyzuje, gdzie zaczyna się a gdzie kończy obszar przynależący do przystanku lub jak daleko od placu zabaw zakaz wynikający z ustawy obowiązuje. Z tego powodu zasadne są dociekania samych osób palących, które czują się niesprawiedliwie objęte nieprecyzyjnym zakazem, który w konsekwencji może budzić negatywne odczucia. Do tego brak precyzji przekłada się na problem w praktycznym zastosowaniu ustawy przez organa porządkowe, które bez określonych jasno wytycznych zapewne będą bezradnie rozkładać ręce w przypadku osób łamiących zakaz. Na szczęście w przypadku lokali ustawa jest dużo jaśniej skonstruowana. Dla osób zainteresowanych podaję odnośnik: pełny tekst ustawy o zakazie palenia.

Gdzie można będzie palić?

Zgodnie z ustawą zakaz nie będzie obejmował miejsc specjalnie wydzielonych, które będą w pełni oddzielone od pomieszczeń ogólnie dostępnych. Przykładowo takim miejscem jest kabina dla osób palących, takie urządzenia mogliśmy do tej pory obserwować na lotniskach oraz w dużych biurowcach. Palić można również w domach prywatnych i na balkonach, a więc miejscach prywatnych – tak samo w samochodach. Na ulicy przed knajpą w ramach obecnej formy ujęcia zakazu w ustawie, również można palić bez konsekwencji.

Jak obejść zakaz palenia?

Opowiedział nam o tym właściciel jednego z lokali, który chciał zostać anonimowy. – Wystarczy powołać klub palacza. Każdy wchodzący będzie dostawał do podpisania deklarację, że zostaje członkiem klubu palaczy tytoniu. I już, problemu nie ma – opowiada przedsiębiorca, który w ten sposób chce się ratować przed zamknięciem 50 metrowego pubu na jednym z toruńskich blokowisk. – U mnie pali 90 procent ludzi. Ja też. Nikt, nikogo do przychodzenia tutaj nie zmusza. Nie zatrudniam pracowników, więc ich też na skutki palenia nie narażam – dodaje.  Drugi sposób to ogrzewane namioty, które właściciele – tam gdzie to możliwe – będą stawiać obok swoich lokali. Taki namiot nie stanowi integralnej części klubu. – A przecież każdy na swojej działce, może sobie namiot ustawić – uzupełnia właściciel pubu na osiedlu domków jednorodzinnych w Toruniu. On prowadzi swój biznes w domu, bliźniaku, na dużej działce. Ma więc możliwość obejścia zakazu w taki sposób.

(http://www.mmtorun.pl/artykul/wchodzi-zakaz-palenia-i-wchodza-sposoby-na-obejscie-go-jak-obejsc-zakaz-palenia-236357.html)

kabina do palenia tytoniu

Konsekwencje wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych.

Mówi się różnie o tym jakie konsekwencje przyniesie wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych. Patrząc na pozytywne aspekty jakie zaistniały na przykładzie państw europejskich, w których wcześniej wprowadzono zakaz palenia, oszacowano, że blisko pół miliona palaczy rzuciło palenie papierosów a właściciele lokali gastronomicznych i rozrywkowych nie stracili, gdyż palaczy zastąpiły osoby niepalące, które dotychczas nie chciały korzystać z miejsc, w których palono. Jakim echem odbije się zakaz wprowadzony w Polsce i jakie spowoduje zmiany przyjdzie nam przekonać się w najbliższym czasie.

Foto: http://Palarnie.pl

6 komentarzy

  1. Pingback: Czy zakaz palenia w miejscach publicznych jest słuszny? • rzucaniepalenia.net

  2. moim zdaniem jest to dyskryminacja osób palących, bo kulturalny palacz potrafi nigdy nie pali przy osobach które sobie tego nie życzą .

  3. Chyba sobie żartujesz Natalio!!!Jak widzę cieci którzy palą mi przed moim domem to mnie trafia i dziecko na to patrzy

  4. Ja osobiście zgadzam się z Moniką, założenie, że przeciętna osoba paląca posiada kulturę osobistą to dosyć odważne podejście do ochrony miejsc wspólnych, przed nałogowcami i ich smrodem 😉 Sam paląc bardzo zwracałem na to uwagę aby nie palić w pobliżu innych, jednak teraz zwracam uwagę na ludzi ignorujących zakazy a tym bardziej obecność innych w tym dzieci, ludzi uprawiających sport, etc. Jaki kraj takie zakazy …

  5. Ta ustawa jest dobra ponieważ ludzie rzucają palenie, a młodzież zniechęcić trzeba do tego prymitywnego nałogu. Po drugie kulturalnym palaczom to nie powinno zaszkodzić jeżeli na prawdę są kulturalni i nie palą we wsponianych miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *