Palenie papierosów w ciąży to zbrodnia!

palenie w ciąży rzucanie paleniaPomimo bardzo dużej ilości dostępnych informacji oraz wielu akcji społecznych skierowanych na edukowanie przyszłych matek i ogółu społeczeństwa na temat szkodliwości palenia, niestety w naszych poglądach na palenie w ciąży pojawia się niesamowita i przerażająca ilość fałszywych i bardzo niebezpiecznych stereotypów. Co gorsza zdarzają się kobiety, które twierdzą, że to lekarze przyczyniają się do powielania stereotypu na temat rzekomej szkodliwości efektu rzucenia palenia dla dziecka. Miejmy nadzieję, że ten stek bzdur i wciąganie w to lekarzy jest tylko sposobem uzależnionych matek, które mają problem z odstawieniem papierosów i szukają byle jakich argumentów na odwrócenie uwagi od własnej słabości i nieodpowiedzialności.

Dlaczego to takie ważne?

Świadomość szkodliwości palenia papierosów w czasie ciąży powinna być intuicyjna, z dostępnej nam wiedzy wynika, że przeciętny papieros zawiera w sobie kilka (ponad 4) tysięcy związków trujących i szkodliwych. W jaki sposób palenie w trakcie ciąży, czyli wystawianie płodu – najbardziej wrażliwej formy ludzkiego życia na tysiące substancji szkodliwych w tym rakotwórczych, miało by skutkować pozytywnymi rezultatami? Medycyna posiada na obecną chwile pełen obraz negatywnych skutków poprzez palenie w czasie ciąży. Dlatego samo wypowiadanie publicznie twierdzeń, że to nie szkodzi lub, że rzucenie palenia może odnieść negatywny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka są co najmniej absurdalne i na pewno niebezpieczne. Tak samo jak szkodliwe jest palenie, szkodliwe są trujące i niebezpieczne mity powielane przez pokolenia nieświadomych i uzależnionych od nikotyny kobiet i mężczyzn!

Jak można logicznie stwierdzić, że kilka dni stresu i zwiększonego napięcia z powodu rzucenia nałogu, może mieć negatywny wpływ na dziecko w kontekście regularnego trucia płodu tysiącami toksyn i środków mocno szkodliwych dla zdrowia?

Konsekwencje palenia w ciąży.

Wpływ palenia papierosów na dziecko w trakcie ciąży stanowi bardzo długą listę poważnych powikłań prowadząc do zaburzenia rozwoju prenatalnego, które skutkują w późniejszym czasie na zdrowiu oraz możliwościach fizycznych oraz umysłowych dziecka. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

=> zmniejszenie wagi urodzeniowej na skutek zaburzonego wchłaniania substancji, w rezultacie dzieciaczki rodzą się za małe i słabsze niż ich rówieśnicy

=> większe ryzyko uszkodzeń płodu i powikłań okresu ciąży i porodu, w rezultacie narażasz się na krwawienia, sprowokowanie przedwczesnego porodu, nieprawidłowości w rozwoju płodu  a także ciąży pozamacicznej

=> większe ryzyko urodzenia martwego dziecka oraz zwiększenie ryzyka zgonu pourodzeniowego – tzw. śmierci łóżeczkowej

=> większe ryzyko uszkodzeń wykształconych organów, niedotlenienia oraz powikłań w okresie po urodzeniu – dorastania i rozwoju dziecka

Jak mówi literatura i lekarze położnicy najbardziej negatywnie na rozwój płodu wpływa palenie papierosów w ostatnich 2 miesiącach ciąży. Tak samo groźne jest palenie w trakcie karmienia, gdyż związki trujące nadal będą miały bezpośredni negatywny wpływ na dziecko przekazane poprzez pokarm matki. Dlatego najlepiej możliwie jak najwcześniej zdecydować co jest dla nas naprawdę ważne … nasz samolubny komfort związany z pozostaniem w nałogu czy dobro, zdrowie i szczęście dziecka. Odpowiedź wydaje się oczywista … ciąża to super motywacja aby rzucić palenie i zmienić swoje życie a przy tym życie swojego dziecka.

[youtube WRAwKx_wX9g]

[youtube GAApei3BA3o]

[youtube 8Sc0ToZflWU]

3 komentarze

  1. ja mam problem nikotynowy.jestem w 5 miesiacyu ciazy i nie potrafie skonczyc.pomozcie!!chce urodzic zdrowe dziecko..czy sa na to jeszcze szanse?

    • Powinnaś przestać palić natychmiast i bez zastanawiania się nad czymkolwiek. Im później zdecydujesz się na przestanie trucia dziecka tym mniejsze szanse, ze nie pozostawi to śladu. Jeśli jesteś w stanie zrezygnować z bycia największym samolubem świata i pomyślisz o dziecku, zapewne będziesz cieszyć się kiedyś ze swojej decyzji. Jestem przekonany, że zrobisz coś bardzo dobrego jeśli rzucisz palenie.

  2. nie bede mowila Ci co powinnas zrobic.ja jestem w 12tyg .dowiedzialam sie o ciazy 3tyg temu i palilam jak wsciekla.jeden za drugim zanim sie dowiedzalam.myslalam ze zjem te papierosy tak mi sie chcialo palic!!!!myslisz,ze zucilam jak sie dowiedzialam? Nie ! Nie rzucilam i myslalam ze nie rzuce dopoki nie zaczelam krwawic,2 razy.rzucilam od razu ale to nie pomoglo,wyladowalam na patologii ciazy,znow krwawilam.przez 5 dni ktore tam bylam przezylam najwiekszy horror w zyciu.ze mna lezaly 3 kobiety ktore poronily.kiedy widzialam jak cierpialy fizycznie a przedewszystkim psychicznie myslalam ze moje serce wyrwie sie z piersi.tak bardzo chcialam uciec stamtad ze nawet sobie nie wyobrazasz i nie patrzec juz na to cierpienie.nigdy w zyciu nie naraze tej malenkiej czastki mnie na to co widzialam w tym szpitalu. nie naraze tez siebie na to co przezywaly te biedne mlode kobiety.bo moze one nigdy nie palily i moze to ze poronily nie bylo ich wina,ale gdybym ja poronila nie wybaczylabym sobie tego do konca zycia .wiesz na czym polega skrobanka resztek tego co zostalo po poronieniu z Twojego dziecka? ja slyszalam wiele razy w ciagu ostatnich dni w szpitalu.dziekuje Bogu ,ze juz tam nie jestem i nie musze na to patrzec i slyszec placzu w srodku nocy. zastanow sie nastepnym razem jak siegniesz po papierosa.myslisz ze nie mysle o paleniu?nawet sni mi sie ze pale,ale od czasu kiedy zaczelam plamic,kiedy zobaczylam na moich majtkach krew nie wzielam papierosa do ust.bo bardziej boje sie o zdrowie swojego dziecka niz o swoje wlasne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *