Papierosy z trupem na opakowaniu

Trup na paczkach papierosów - ostrzeżenieDo tej pory polski rząd do nauki osób palących papierosy stosował drukowane na każdej paczce papierosów ostrzeżenia tekstowe informujące na temat szkodliwości oraz skutków palenia papierosów i wyrobów tytoniowych, nadchodzi jednak nowa generacja tego typu działań. Na paczkach z papierosami maja bowiem pojawić się zdjęcia denatów oraz realistyczne fotografie narządów pobranych od osób, które umarły na choroby powodowane przez nałogowe palenie wyrobów tytoniowych.

Ostrzeżenia obrazkowe na paczkach papierosów w USA

Taki model działań edukacyjnych oraz prewencyjnych powstał w Stanach Zjednoczonych Rządowa Administracja ds. Kontroli Leków i Żywności (FDA), która zajmuje się m.in. regulacją sprzedaży używek na rynku USA. Propozycja ta ma dotyczyć wszystkich paczek jakie trafią na rynek amerykański i do września 2012 roku każda paczka ma posiadać obrazkowe ostrzeżenie, które zajmie połowę przedniej i połowę tylnej ścianki opakowania. W USA słowne ostrzeżenia stosowane są już od 60 lat, jednak organizacje zajmujące się badaniem ich skuteczności uznały, że z biegiem czasu ich skuteczność zmalała i nie spełniają one obecnie swojej roli.

Zaprezentowane już do oceny publicznej ostrzeżenia to drastyczne w swej dosłowności zdjęcia osób zmarłych lub chorych na raka, chorobę wywołaną w wielu wypadkach paleniem papierosów. Jedna z fotografii ukazuje np. mężczyznę oddychającego przez rurkę tracheotomijną, stosowaną w przypadkach nowotworu tchawicy. Rząd twierdzi, że w rok po wprowadzeniu nowych, obrazkowych ostrzeżeń ponad 200 000 palaczy porzuci nałóg. Koncerny tytoniowe protestują już przeciw etykietkom. Niektóre z nich, jak Reynolds American Inc., już w 2009 r. złożyły pozwy do sądów, kiedy FDA planowały obrazkowe ostrzeżenia. Podobne etykietki obowiązują już jednak w wielu innych krajach.

Ostrzeżenia obrazkowe na paczkach papierosów w Polsce

Rak na paczkach papierosów - ostrzeżenieIdąc śladem zachodnich prekursorów walki z nałogowym paleniem papierosów, Polska chce wprowadzić taki sam zakaz u nas. Termin przewidywanego wprowadzenia obrazków ostrzegających osoby palące przewidziano do maja 2012 roku, do kiedy to każda paczka miała by posiadać jedno z trzech ostrzeżeń. Na opakowania trafił by denat, dzieci narażone na bierne wdychanie dymu tytoniowego oraz fotografia osoby chorej podłączonej do respiratora. Obecnie projekt rozporządzenia jest na etapie konsultacji społecznych, które przeprowadza Ministerstwo Zdrowia. Przedmiotem konsultacji jest zbiór 14 zdjęć, spośród których firmy tytoniowe będą mogły wybierać te, które umieszczą na paczce.

Eksperci twierdzą, że po wprowadzeniu takiego rozwiązania nawet pół miliona palaczy w Polsce może rzucić nałóg.

Koncerny na „nie”

Koncerny tytoniowe nie wierzą w skuteczność takich działań i wskazują, że nie ma dowodów, iż ostrzeżenia obrazkowe działają. Uważają też, że wprowadzenie ich od 15 maja 2012 roku jest terminem zbyt restrykcyjnym, a taka operacja wymaga co najmniej dwóch lat.

trupy i choroby na paczkach papierosów

Fot. REUTERS/U.S. Food and Drug Administration/Handout

Wpis na podstawie: http://www.tvn24.pl/12691,1707778,,,trup-na-paczce-papierosow,wiadomosc.html oraz http://www.tvn24.pl/12690,1708610,,,denat-na-polskich-papierosach,wiadomosc.html

5 komentarzy

 1. Na szczęście mnie to nie dotyczy i nie muszę oglądać tych obrazków na opakowaniu paczki papierosów.Kto nie chce rzucić palenia tego nie jest wstanie nic i nikt odstraszyć.Takie jest moje zdanie. Potrzebna jest silna wola i naprawdę potrzeba rozstania z papierosem.

 2. Faktem jest, że na osobach uzależnionych może to nie zrobić większego wrażenia, ale na pewno może zrobić na tych, którzy jeszcze nie są. Dzieci i młodzież będą mogły sobie zadać pytanie po co ktoś umieszcza takie obrazki i może sprawi to, że nie będą palić.

 3. Straszne te obrazki, no ale prawdziwe.
  Nałóg prędzej czy później Cię tak właśnie załatwi.
  Chociaż szczerze też wątpię, aby kogoś to przekonało, ehh
  myślę, że nawet mały procent tych którzy dopiero zaczną palić to przekona, a o uzależnionych nie wspomnę.
  Ale pomysł dobry, chociaż nie widzę za dużo różnicy między tym a napisem ,,palenie zabija” albo że nabawisz się raka, tak nie wiem czy te pół miliona rzuci nagle przez te obrazki, musi chcieć przede wszystkim a każdy palacz jest jakoś świadomy tego raka płuc, śmierci a i tak pali.

 4. Przez ostatnie pół roku mieszkałam za granicą i przyznam, że jednak jest różnica między pustym „palenie zabija” (no jak zabija skoro przecież żyję?) a makabrycznym zdjęciem na opakowaniu fajek – nie da się go tak po prostu zignorować. Za każdym razem musiałam tak odkładać paczkę, żeby go nie oglądać (może więc lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie zdjęć po obu stronach paczki?). Dlatego jestem jak najbardziej za takim rozwiązaniem, bo przynajmniej odbiera trochę (pozornej!) radości palenia. Wybrane zdjęcia i tak nie są najgorsze – moją zmorą był widok chorej krtani – za każdym razem miałam nadzieję, że nie trafi mi się paczka z tym zdjęciem. Na szczęście udało mi się już rzucić palenie – polecam metodę Allen’a Carr’a.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *