Postanowienie noworoczne 2010 – rzuć palenie papierosów

Kolejny raz przychodzi czas noworocznych postanowień, świetna okazja aby zastanowić się co chciałbyś /chciałabyś zmienić w swoim życiu? Może będzie to praca, może miłość a może twoje zdrowie i jakość życia. Czy jednak wiesz jak dokonywać zmian w swoich przyzwyczajeniach skutecznie? Zapewne przyda Ci się kilka rad, które nie tylko maja zastosowanie w przypadku zrywania z nałogiem.

Ustal dlaczego chcesz – wymień korzyści płynące z realizacji postanowienia.

Jeśli czegoś pragniesz to znaczy, że jest w Tobie pewien potencjał motywacji w danym kierunku. Wykorzystaj swoje postanowienie do osiągnięcia nagrody. Powiedz sobie, co zyskasz … może będzie to fakt, iż dzięki rzuceniu palenia zajmiesz się sportem. Będziesz zdrowszy i zaoszczędzisz sobie wielu nieprzyjemnych efektów. Może zaoszczędzisz pieniądze, za które kupisz sobie nagrodę.

Wykorzystaj otoczenie – postaw na szali swój autorytet w oczach najbliższych.

Jeśli postanowienie to wszyscy, którzy mogli by nieświadomie sabotować Twoje plany, muszą wiedzieć , iż chcesz zerwać z paleniem papierosów. Z drugiej natomiast strony osoby, które będą obserwować jak sobie radzisz dodatkowo wpłyną mobilizująco – nie chcesz przecież wyjść w ich oczach na mięczaka 🙂

Kim będziesz bez papierosów – czy rzeczywiście tak wiele dają?

Z punktu widzenia zdrowego rozsądku, dzięki realizacji postanowień stajemy się lepsi. Zaczynamy kształtować siebie zgodnie z naszym wyobrażeniem. Dążymy do bycia lepszymi – to właśnie podstawa rozwoju. Zaprzestanie usprawiedliwiania swoich czynów bezsensownymi usprawiedliwieniami. Wiesz jak szkodliwe jest palenie dla Ciebie? A czy wiesz jak szkodliwe jest dla Twojego otoczenia …. Wybierając życie bez nałogu, rezygnujesz z rytuału, który sam sobie wpoiłeś biorąc zbiorową halucynację, iż jest to przyjemność na miarę Twoich oczekiwań.

Bądź surowy, sięgaj po bezkompromisowe środki.

Kiedyś słyszałem relację, iż pewien gość aby rzucić palenie wypalił w jednym momencie całą paczkę. Cierpliwie męczył się z każdym kolejnym papierosem, aż do wystąpienia wymiotów. Dodatkowo wizualizował sobie  najgorsze skojarzenia. Dla niego poskutkowało, w jego umyśle powstało połączenie, które prowadziło od papierosów do najgorszych efektów i dolegliwości. Chwila szczerej retrospekcji na temat szkodliwych skutków palenia powinny wpłynąć pozytywnie na realizację postanowienia na rok 2010.

Czy twoje postanowienie jest realne?

Musisz również zastanowić się na ile realne jest postanowienie, czy otoczenie nie pozwoli Ci na realizacje celu? Co będziesz musiał zmienić w swoim życiu i najbliższym środowisku aby wytrwać. Pamiętaj, kiedy rzucasz najczęściej zaczynasz dostrzegać innych palaczy. Dym papierosowy zaczyna przeszkadzać to może prowadzić do niemałej irytacji – co robiłeś do tej pory jak się wkurzyłeś … ? Wiesz już co ci przeszkodzi – zrób coś z tym.

Jeszcze raz o motywacji – za i przeciw.

Dobrą metodą przygotowania do realizacji rewolucyjnych postanowień jest analiza dobrych i złych stron. Tylko jedno – nie oszukuj sam siebie. Bądź ze sobą szczery i dokładnie bez ściemy analizuj swoje spojrzenie na sprawę. To jak traktujesz sam siebie ma większy wpływ na życie, niż to jak traktujesz innych. Jestem przekonany, iż  analiza przyniesie klarowną odpowiedź na temat korzyści z realizacji planów na pozbycie się papierosów z życia.

Doceń swój trud – nagradzaj siebie.

Jak już przebrniesz przez pierwsze małe zwycięstwa na polu realizacji postanowienia, daj sobie nagrodę. Jeśli trud jest realny, nagroda należy się jak psu buda;)

Zobacz również:

postanowienie noworoczne 2012 na forum!

2 komentarze

  1. chciałabym powiedziec że od 1.01.2010 nie pale i jest mi o wiele lepiej już nie czuję od siebie papierosów ( nie jestem jak popielniczka) 🙂 zaczynam mniej męczyc sie chociaz poczatek 2 tygodnie to straszne nerwy miałam na wszystko i wszystkich ale juz lepiej 🙂 i powiem decydujcie sie na NIEPALENIE !!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *