Rzucanie palenia – 14 przykazań

14 przykazań rzucania palenia

Jeśli naprawdę chcesz rzucić palenie, ale każdy kolejny dzień bez papierosa napawa Cię lękiem, zastosuj poniższe wskazówki, które pomogą Ci przeżyć najtrudniejsze chwile bez ukochanego dymka.

1. Ustal konkretny dzień całkowitego zaprzestania palenia, najlepiej w ciągu najbliższych 2 tygodni.

2. Powiadom o swojej decyzji zaprzestania palenia wszystkich swoich znajomych, kolegów z pracy i członków rodziny. Poproś o ich zrozumienie i wsparcie dla Twojej decyzji.

3. Usuń ze swojego otoczenia papierosy oraz wszelkie inne przedmioty kojarzące Ci się z paleniem (np. popielniczki).

4. Staraj się cały czas zajmować ręce drobnymi przedmiotami (np. długopisem, ołówkiem, spinaczem biurowym).

5. Celem zapobiegnięcia przybrania na wadze od razu zastosuj odpowiednią, niskokaloryczną dietę. Jedz dużo warzyw i owoców. Ogranicz spożywanie słodyczy, mięsa (zwłaszcza wołowego i wieprzowego). Pij dużo płynów (najlepiej niegazowaną wodę, soki owocowe, mleko).

6. Ogranicz picie mocnej kawy i alkoholu.

7. Zadbaj o odpowiednio długi sen, pamiętając, że najbardziej regenerujący i wartościowy dla naszego organizmu jest sen przed godz. 24.00.

8. Jeśli brakuje ci trzymanego w ustach papierosa lub fajki, używaj cukierków (bez dodatku cukru) lub żuj gumę.

9. Staraj się zaplanować szczegółowo każdy kolejny dzień, zwłaszcza chwile wolnego czasu (kino, teatr, koncerty).

10. Unikaj dymu tytoniowego i miejsc, gdzie przebywają ludzie palący (palarnie w miejscach pracy, miejsca dla palących w restauracjach, pubach, na dworcach, wagony dla palących w pociągach).

11. Unikaj oglądania reklam papierosów na biboardach i w prasie.

12. Staraj się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu oraz w miejscach wolnych od dymu tytoniowego (sklepy, biblioteki, muzea, obiekty sportowe).

13. Stosuj aktywny tryb życia, uprawiaj sport, pamiętając, że Twoje serce „lubi” wysiłek fizyczny i przez sport wzmacniasz i poprawiasz jego funkcjonowanie.

14. Znajdź przyjaciół, znajomych, członków rodziny, którzy będą wspierali Cię w Twojej decyzji zaprzestania palenia. Dziel się z nimi swoim sukcesem. Napisz także do nas. Najciekawsze wypowiedzi zamieścimy w naszym serwisie internetowym.

Pamiętaj: nigdy nie jest za późno! Zawsze możesz rzucić palenie a Twój organizm postara się zregenerować i naprawić wyrządzone przez palenie szkody i zniszczenia! Zacznij już dziś! Jutro lub pojutrze może być za późno…

by http://zdrowie.onet.pl/

5 komentarzy

 1. „Pamiętaj: nigdy nie jest za późno!”

  A dwa wiersze poniżej:

  „Zacznij już dziś! Jutro lub pojutrze może być za późno…”

  🙂

 2. Dziś mija 6 dzień dramatu. Paliłem 17 lat. Rzucałem już kilka razy. Nie udało się. Teraz na pewno się uda. Przechodzę teraz straszne katorgi. Robię to dla siebie, nie dla kogoś, nie po to by komuś coś udowodnić, pokazać. Robię to by nie śmierdzieć, i nie dostawać zadyszki kiedy wchodzę na 2 piętro. Jest mi tylko wstyd że robię to dopiero po 17 latach. Pozdrawiam wszystkich walczących.

  • Ja sam paliłem 4 lata, i to sprawiło, że rzucanie to był wielki dramat. Straszne jak głęboko siedziały te papierosy we mnie. Mogę powiedzieć, że przejęły kontrolę nad moimi myślami, bo z niesamowitą fantazją potrafiłem szukać wymówek aby przerwać rzucanie. Teraz wiem, że było warto bo nie muszę wystawać z fajką na deszczu bo „muszę” zapalić. Trzymam kciuki!!!

 3. Dziś mija 15-y dzień bez nikotyny.Nie jest łatwo ale postanowiłam skończyć z papierosami.Szkoda zdrowia i kasy.Z każdym dniem powinno być łatwiej- mam taką nadzieję?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *