Substancje szkodliwe w papierosie

substancje szkodliwe w papierosieParafrazując powiedzenie zasłyszane z ust jednego z czołowych polskich artystów, „papierosy szkodzą … na cerę”.  Artyści wiedzą co to znaczy używki i z czym się wiąże ich długotrwałe stosowanie. Mimo oczywistości faktu, że palenie papierosów czy innych wyrobów tytoniowych jest szkodliwe nadal trafiają się ludzie, którzy będą zaprzeczać. Najczęściej są to osoby bazujące na zasłyszanych półprawdach, generalnie nie weryfikujących tego co mówią. Kiedyś takie podejście strasznie mnie irytowało, jednak z czasem można zaakceptować najdziwniejsze ludzkie przekonania na temat świata 😉 Dla równowagi trochę faktów na temat tego co trafia do naszych płuc wraz z dymem.

Substancje szkodliwe w dymie papierosa

Aby jednak pokazać, że nie należy się zniechęcać zamieszczam dla wszystkich zainteresowanych tematem grafikę, która w przykładowy sposób prezentuje niektóre z czterech tysięcy substancji szkodliwych, w tym czterdziestu rakotwórczych. Jeśli wydaje się komuś, że papierosy jako produkt pozyskiwany z substancji naturalnej jaką jest niewątpliwie susz z liści tej rośliny, są darem matki ziemi to ma rację – wydaje mu się. Obecnie na drodze procesów technologii produkcji wyrobów tytoniowych, liście tytoniu poddawane są nie tylko obróbce fizycznej ale również procesom chemicznym. Zanim tytoń stanie się papierosem, mieszany jest z wieloma preparatami, które mają ukształtować jego własności smakowe, sposób spalania oraz inne zaprojektowane  przez producenta. Z tego powodu dodaje się do nich rozmaite substancje chemiczne: konserwujące, smakowe, poprawiające jakość i zmieniające właściwości w dowolny sposób. Każdy producent ma własną recepturę, która przeważnie pozostaje tajemnicą. Tak więc nikt poza producentem nie wie, co naprawdę znajduje się wewnątrz bibułki. Przykładowo: niektóre sole powodują, że papieros stale się tli; amoniak zwiększa właściwości uzależniające; nikotyna, kakao, cukier i lukrecja zmieniają smak; gliceryna przedłuża świeżość tytoniu.

substancje szkodliwe i rakotwórcze

Choroby powodowane przez substancje szkodliwe w papierosach

Ponieważ papierosy w trakcie spalania, wydzielają substancje pochodne z wszystkich składników, które znajdują się zarówno w tytoniu jak również w bibułce i filtrze ich negatywny wpływ na zdrowie jest niewątpliwy. Do najgroźniejszych i najczęściej powodowanych schorzeń tytoniopochodnych zalicza się przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, choroby krążenia oraz raka płuc i krtani. Według oszacowań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad 1/3 ludności świata (dorośli!) to palacze. Każdego roku z powodu palenia tytoniu przedwcześnie umiera 5 milionów ludzi, z tego 500 tysięcy w krajach Unii Europejskiej. Daje to 14 tysięcy zgonów na świecie każdego dnia!

Autor korzystał z opracowania: http://www.bryk.pl/teksty/liceum/biologia/cz%C5%82owiek/11856-papieros_fabryka_trucizn_i_zagro%C5%BCenie_dla_zdrowia.html

14 komentarzy

 1. Witam niby wszyscy wiemy o czterech tysiącach trucizn w papierosach ale rysunek robi wrażenie Czy ktoś wie jak się tego pozbyć?Paliłam b.dlugo!!!Nie palę od 71 dni Pozdrawiam

  • Witaj,

   organizm sam się pozbywa, trzeba przestać palić. Ponadto bardzo pomaga zmiana diety, zapewnienie odpowiedniej ilości płynów i organizm będzie się w naturalny sposób oczyszczał.

 2. Witam serdecznie i namawiam do rzucania palenia.Początki bywają trudne,lecz nie u każdego – gdy jest silne postanowienie to można rzucić z powodzeniem.Mnie bardzo pomogli ludzie z tego forum,jestem tu od początku mojego odwyku nikotynowego. Po 25 latach palenia rzuciłam, dziś jestem szczęśliwa bo nie palę Rok i ponad 5 miesięcy. Wszystkie fora założone przez Pana Administratora Michała są NAJLEPSZE! Ludzie tutaj piszący również są Wspaniali! Wam również życzę powodzenia BP. pozdrawiam serdecznie.

 3. Panie Administratorze będe bardzo wdzięczna gdy ustawi Pan poprawny czas na forum – z góry dziekuję i pozdrawiam.

  • Rzeczywiście coś z datami było nie tak – sprawdzam to. Chyba już ok – potwierdzisz, że u Ciebie też?

 4. witam administratorze sprawdzam datę i godz.

 5. Zgadza się .Nie mogę napatrzyć się na te trucizny.Czy mogęto sobie wydrukować? oprawie w ramke i powieszę w kąciku palacza w firmie.Już dwie osoby namówiłam na rzucenie.Pomyśności życzę

 6. Witam serdecznie Pana Administratora,bardzo dziekuję za szybką reakcję.A mówiłam wszystkim,że to najwspanialsze forum? Nadal podtrzymuję o czym napisałam wcześniej.Dzięki topikom utworzonym przez Pana Michała nie palę,a ile ludzi tu zaprosiłam i również nie palą.DZIEKUJĘ i pozdrawiam serdecznie.

 7. Zapomniałam napisać,że godzina jest już poprawna -DZIĘKUJE BARDZO.

 8. Nie ma za co Jagna Pozdrawiam

 9. Pozdrawiam serdecznie wszystkich którym udało się zerwac z nałogiem

 10. Mi też Dzięki temu forum udalo się rzucić palenie po 6 latach . Pozdrawiam Administratora i wszystkich obecnych .

 11. Napisz jagna jaką byłaś zdzirą na nalogow a nie tak pięknie siebie tu wybielasz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *