Ustawa o zakazie palenia od 15 listopada 2010

zakaz palenia od 15 listopada 2010Dobre wiadomości dla wszystkich niepalących oraz silna motywacja dla palaczy do rzucenia palenia papierosów. Z dniem 15 listopada wchodzi w życie ustawa o zakazie palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych, która faktycznie jest nowelizacją ustawy 9 listopada 1995 r. „o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych”. W praktyce nowe zasady obowiązujące w miejscach publicznych, do których zaliczają się również lokale gastronomiczne, kawiarnie i puby, wprowadzają zakaz palenia oraz kary dla właścicieli lokali za nieprzestrzeganie zasad pod groźbą kary.

Na piwo lub kawę bez dymka?

Największym sprzeciwem odbija się nadchodząca zmiana, w kręgach stałych gości lokali gastronomiczno-rozrywkowych czyli kawiarni, klubów i pubów gdzie klienci w większości są osobami palącymi. Większość z nich nie wyobraża sobie kawy czy piwa bez palenia papierosa i to oni głownie podgrzewają komentarze jakie można zasłyszeć na internetowych forach. Nie bez komentarza całą sprawę traktują właściciele lokali. Całkowity zakaz będzie obowiązywał w lokalach o powierzchni poniżej 100 m kw. Te większe, chcąc umożliwić gościom palenie wewnątrz, będą musiały wydzielić osobne, zamknięte, klimatyzowane sale. Właściciel obiektu (pod groźbą 2000 zł grzywny) będzie zobowiązany do umieszczenia odpowiedniego oznaczenia z informacją o zakazie w widocznym miejscu, a nieprzestrzeganie go będzie karane mandatem w wysokości 500 zł.

Kto na tym skorzysta, lokal bez papierosa?

Założeniem ustawy jest przeciwdziałanie uzależnieniu od używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ochrony zdrowia przed jego następstwami. Dlatego właśnie celem ochrony bezbronnych niepalących wprowadzono zakaz. Patrząc na realne skutki takiego ograniczenia skorzystają pracownicy lokali gastronomicznych, najbardziej ci niepalący, którzy skazani byli na przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Poza tym dzieci od małego będą miały mniejszą styczność z palaczami, lokale będą bardziej przyjazne. Czy to wystarczy aby skłonić palaczy aby zaczęli rozważać rzucanie palenia na poważnie? Zobaczymy co czas pokaże.

4 komentarze

  1. wszystko ładnie pięknie rozumiem że nie będzie można palić w knajpie więc będzie się chciało w tym celu wyjść przed lokal i zapalić koło kosza z popiołkom tyle że tam też nie będzie można zapalić to ja się pytam gdzie będzie można? Powinno być zdefiniowane gdzie można palić bo z tego wynika że nigdzie…

    • To prawda, że po zapoznaniu się z ustawą można dopatrywać się nieścisłości i pewnych niedoprecyzowań ze strony ustawodawcy. Przykładowo nie ma definicji, która uściśla czym jest miejsce publiczne, a takiego precyzyjnego określenia brakuje. Co do knajp, osoby palące mogą wybrać się do lokali, które zostaną do tego przystosowane, w klasycznym przypadku zakazu w knajpie nadal można palić na ulicy. Tak więc, większość ulic nie podlega pod zakaz. Ustawa w głównej mierze jest skierowana na wnętrz knajp i miejsc użyteczności publicznej. Tak więc palacze w restauracji skorzystają z hermetycznej i wyposażonej w odpowiednie filtry strefy, lub wyjdą na zewnątrz. Zapewne w najbliższym czasie możemy spodziewać się zmian w ramach doprecyzowania ustawy.

  2. Pingback: Gdzie można palić po wprowadzeniu zakazu? • rzucaniepalenia.net

  3. Dla zainteresowanych – link do pełnej wersji ustawy o zakazie palenia

    http://www.legeo.pl/prawo/dziennik-ustaw-2010/81/529/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *